Ugovor kojim je kragujevačka "Energetika" EPS-u prodala približno 12.800 tona uglja važan je za energetsku stabilnost i ekološku situaciju u regionu. Ovaj energent, prvobitno nabavljen kao rezervno gorivo za slučaj nestašice gasa, ostao je neiskorišćen tokom prethodne grejne sezone. Prodaja viška uglja predstavlja pragmatično rešenje za obe strane, optimizujući resurse i sprečavajući potencijalno propadanje goriva.
Celokupna količina uglja biće transportovana u Termoelektranu "Morava" u Svilajncu. Ovaj transfer će se odvijati postepeno u narednom periodu, osiguravajući stabilno snabdevanje termoelektrane gorivom.
Prodaja uglja EPS-u donosi značajne ekološke prednosti za Kragujevac, posebno za naselje Pivara. Prethodno skladištenje velike količine uglja na otvorenom dovodilo je do problema samozapaljenja i širenja neprijatnih mirisa u okolini. Ovom transakcijom, efikasno se rešava dugotrajan ekološki izazov, poboljšavajući kvalitet života građana.
Od posedbnog je značaja i činjenica da ovaj potez demonstrira fleksibilnost energetskog sistema Srbije. Umesto da neiskorišćeni ugalj propada, on se preusmerava tamo gde je najpotrebniji, optimizujući resurse na nacionalnom nivou. Ovo je posebno važno u kontekstu globalnih energetskih izazova i potrebe za efikasnim upravljanjem resursima.
Transakcija između "Energetike" i EPS-a ilustruje širu strategiju diversifikacije energetskih izvora u Srbiji. Iako je ugalj i dalje značajan energent, posebno za termoelektrane, ovakve fleksibilne razmene ukazuju na spremnost sistema da se prilagodi promenljivim uslovima na tržištu energenata.
Važno je napomenuti da, iako je ugalj kupljen kao rezervno gorivo, njegova neiskorišćenost tokom prethodne sezone ukazuje na stabilnost snabdevanja gasom. Ovo potencijalno signalizira postepeni prelazak na čistije izvore energije, u skladu sa globalnim trendovima i ekološkim normama.
„Energetika“ DOO Kragujevac dobila je novi Kolektivni ugovor, koji su potpisali predstavnici tri sindikata i poslovodstvo.
Kolektivni ugovor, koji donosi dosta novina u odnosu na prethodni, prihvatili su i verifikovali „Samostalni sindikat Energetika doo“, sindikat „IER Nezavisnost Energetika doo“ i „Zajednica sindikata Srbije Energetika doo“.
Novim Kolektivnim ugovorom uvedeno je sedam platnih razreda i ukinuta je dosadašnja tabela radnih mesta i vezanih koeficijenata. Ubrzo će se formirati i pravilnik na osnovu kojeg će se svako radno mesto svrstati u određeni platni razred, i kroz određene koeficijente će pratiti cenu radnog sata koja će u Republici Srbiji stupiti na snagu od 1. januara 2025. godine. Time će radnici imati rast zarada, dok će rukovodioci i direktori ostati bez uvećanja.
Period van grejne sezone „Energetika“ doo u najvećoj meri koristi za rekonstrukciju toplovodne mreže i remont postrojenja, kako bi se predstojeća zima dočekala što spremnije.
Ovih dana se izvode opsežni radovi na više lokacija u Kragujevcu. Zbog značajnog povećanja broja potrošača izgradnjom stambeno-poslovnog kompleksa „Sokolis“, obavlja se remont kotlarnice „Erdoglija“, sa rekonstrukcijom pogona i montažom nove hidraulične skretnice.
Istovremeno se radi i novi priključak za „Sokolis“, postavlajju se nove cevi za toplovod i šahte.
U Ulici Kneza Miloša, na potezu od Karađorđeve do ulice Aleksandra I Karađorđevića, u toku je kompletna rekonstrukcija toplovoda, i stare dotrajale cevi se menjaju novim.
U toku dosadašnjeg perioda „Energetika“ doo je postavila novih 300 metara toplovoda u Atinskoj ulici, kao i 170 metara novih cevi u ulicama Čapajevoj i Jadranskoj. Izvedeni su radovi na novom priključku za Grudno odeljenje, dužine 100 metara.
Za obdanište „Ciciban“ je zamenjeno 60 metara toplovoda, a na sistem grejanja je priključena i zgrada u ulici Đenerala Kovačevića broj 1.
Kako bi građani tokom naredne sezone imali stabilno grejanje, ugrađeni su novi glavni pregradni ventili na pravcima Lepenica i Centar.
Zlatnu plaketu "Šroko srce" je dobila "Energetika" doo, a priznanja kao višestruki davaoci su dobili radnici Marica Nakarada,Žarko Milunović,Zoran Karajović i Stanko Radoičić.
Povodom ovog važnog datuma koji se danas obeležava pod sloganom „20 godina proslave davanja – Hvala vam davaoci krvi“, u Skupštinskoj sali Gradske uprave Kragujevca je priređen prijem za humaniste i dodeljeno 77 priznanja građanima koji su krv dali 10, 20, 35, 50, 75 ili 100 puta.
U ime grada Kragujevca, dobrovoljne davaoce i predstavnike insititucija je pozdravila Jelena Pavić, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu i istakla svoje zadovoljstvo što ima priliku da svedoči neizmernoj humanosti dobrovoljnih davalaca krvi, koji su svoju humanost danas krunisali priznanjima.
-Grad Kragujevac vam se divi i zahvaljuje što ste svojom humanošću naš grad, po osmi put učinili ponosnim nosiocem priznanja „Najhumaniji grad“. Ovo je samo potvrda su Kragujevčani dobri, plemeniti i epmatični ljudi, visoko svesni da krv nema zamenu, već da samo čovek može čoveku pomoći. Zato danas ceo svet, naša zemlja i naš grad obeležavaju i slave najveće dostignuće solidarnosti čoveka, naglasila je Pavić.
Predsednik Crvenog krsta Kragujevac, prim. dr Stevan Kitanić je, pozdravljajući humaniste istakao da davaoaci krvi koji su danas bili na prijemu predstavljaju pravi primer i motivaciju mladim generacijama da se pridruže i ostanu trajni članovi ove humane porodice.
Jedan od dobrovoljnih davalaca krvi i davalac trombocita, Stanko Radojičić je do sada dao krv 115 puta, danas je primio priznanje za sto puta datu krvi i apelovao na zdrave i humne sugrađane da posete Službu za snabdevanje krvlju i krvnim produktima i da pomognu. O značaju davanja trombocita koji su od izuzetne važnosti za lečenje onkoloških i hematoloških pacijenata, govorila je i Marijana Stojanović, propagatoru bolničke Banke krvi UKC i pozvala davaoace na kontinuitet u davanju krvi.
Pored pojedinačnih, danas je dodeljno i 12 priznanja „Široko srce“ organizacijama, obrazovnim ustanovama i udruženjima, koji su ostvarili najbolje rezultate u oblasti davalaštva krvi tokom prošle godine.
U sklopu procesa podizanja kapaciteta za regiju Jugoistočne Evrope/Kavkaza (SEE), Connective Cities od 11. do 13. juna 2024. godine u Sarajevu održava radionicu na temu „Obnovljiva energija na opštinskom nivou“. U ovom delu istraživanja rešenja obnovljivih izvora energije, kao i osnaživanja opština za inicijative za obnovljivu energiju, učetvuje i “Energetika” doo iz Kragujevca.
Danas je na ovom prestižnom skupu izlaganje imao generalni direktor “Energetike” doo dr Andreja Ilić, kao primer dobre prakse na temu “Zelena tranzicija: Daljinsko grijanje i inicijative za energetsku efikasnost”.
Skup u Sarajevu je okupio međunarodne stručnjake iz opštinskih uprava i kompanija, kao i profesionalce iz privatnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice koji rade u oblasti snabdevanja obnovljivim izvorima energije, opštinskog energetskog planiranja i upravljanja zgradama.
Udruženje za komunalne delatnosti Privredne komore Srbije organizuje Regionalnu konferenciju komunalne privrede "Public Utilities For All - RENEW", prvi događaj tog tipa koji se organizuje u oblasti komunalnih delatnosti.
Ovoj dvodnevnoj konferenciji značajni doprinos dala je i “Energetika” doo Kragujevac, ispred koje je svoje zapaženo izlaganje imao direktor dr Andreja Ilić, na temu “Toplane kao komunalna delatnost”.
Kako je ranije najavljeno iz Privredne komore Srbije, ova konferencija ,koja se održava u Beogradu, okuplja stručnjake iz javnog i privatnog sektora, predstavnike akademske zajednice i civilnog društva iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine.
Tema konferencije su najnoviji trendovi, izazovi, rešenja i primeri dobre prakse u oblasti pružanja komunalnih usluga.
Pored pitanja od značaja za oblast komunalnih delatnosti u celini, tokom konferencije se održavaju i posebni paneli i tematske rasprave, posvećeni pojedinačnim komunalnim delatnostima.
Na svim svojim objektima u Kragujevcu „Energetika“ doo je istakla zastave Republike Srbije u znak podrške delegaciji na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koja u Njujorku brani interese države.
Poslovodstvo i svi radnici „Energetike“ doo podržavaju nezapamćenu borbu predsednika Vučića za ono što se ni po koju cenu neće dati - a to su čast, Republika Srpska i Republika Srbija.
Dileme nema – sigurni smo da će Aleksandar Vučić, veliki državnik i naš predsednik, kao i do sada istrajati u borbi za budućnost Srbije.
Puni ponosa stojimo uz srpsku zastavu i predsednika, i uzdignute glave podržavamo njegovu borbu za istinu i pravdu, jer je Srbija naša svetinja!
Živela Srbija!
Tradicionalno i ovog 12. Maja “Energetika” doo je na dan Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca obeležila svoju Krsnu slavu, koja je jako važan deo nacionalnog identiteta Srba te se kao takva odavno proširila na razne ustanove i preduzeća koja duh slave, poštovanja i prijateljstva na taj način prenose na kolektiv.
Svečano sečenje slavskog kolača služili su sveštenici Stare kragujevačke crkve a ovogodišnji kolačar ispred “Energetike” Bojan Nikolić je preneo deo slavskog kolača Miroslavu Andriću, uz želje da nas ovaj dan uvek podseća na ono šta bi trebalo da se sledi i čemu da se teži.
Ovaj svečani dan uveličali su svojim prisustvom mnogobrojni gosti i penzionisani radnici “Energetike”, koji su duhom i dobrom voljom uvek uz svoje preduzeće.
Za sve je nakon sečenja kolača priređen skromni koktel u obližnjoj bašti.
Radnici "Energetike" doo danas su učestvovali u akciji dobrovoljnog davanja krvi u Službi za transfuziju Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu. U organizaciji podružnice Crvenog krsta, humanost na delu je pokazalo 26 radnika, i prikupljeno je 25 jedinica dragocene tečnosti koja će dalje biti upotrebljena za lečenje onih kojima je najpotrebnija.
Prema rečima Gorana Milićevića, koji je rekorder među radnicima "Energetike" jer je do sada 124 puta dobrovoljno dao krv, "odziv radnika je bio kao i uvek dobar".
-Ovu akciju smo organizovali u dogovoru sa Službom transfuzije i Crvenim krstom, i cilj nam je da damo svoj doprinos za bolničku Banku krvi, i da tako na najhumaniji način pomognemo ugroženim ljudima kojima od te tečnosti život zavisi. Imamo i radnike koji su donatori trombocita i koji u transfuziju dolaze po pozivu kada je potrebno, kaže Goran Milićević.
Dobrovoljni davaoci krvi su dobili i simbolične poklone od Crvenog krsta - majicu i pecivo.
Dobar, vredan i odan radnik je pravo blago svakog preduzeća, a da se te vrline i te kako cene, pokazala je na delu kragujevačka „Energetika“ doo. Danas je ugovor o radu na neodređeno vreme, odnosno stalno zapošljenje, posle 20 godina obavljanja različitih i često najtežih poslova, dobio Dragan Mutavdžić.
Kako je u ime poslovodstva rekao direktor dr Andreja Ilić, „ispravljena je nepravda prema dobrom čoveku i kolegi, a naročito predanom radniku Draganu Mutavdžiću“.
-Dve decenije je Dragan radio po ugovoru na određeno vreme, i nikako on nije stizao na red da dobije stalni posao. Uvek je bio neko preči, a ovaj skromni i vredni čovek je ostajao da sačeka... Konačno je došao kraj čekanju i njegovom nadanju, i odlučili smo da ga zaposlimo i da na primeru pokažemo da cenimo izuzetne ljude poput njega, naglasio je Ilić.
Dragan Mutavdžić je bio iznenađen ovim gestom rukovodstva, ali nije mogao da sakrije zadovoljstvo . Ovaj samohrani roditelj, koji živi sa ćerkom, došao je na poziv direktora u vreme pauze, u svom radnom odelu, ne sluteći šta ga čeka. Ali, sve nedoumice su ubrzo bile razrešene kada mu je svečano uz čestitke uručen ugovor koji je potpisao odmah.
-Uvek sam radio najteže poslove, često i ono što niko nije hteo... Nikada nisam bio na bolovanju. Po zanimanju sam mašinbravar, ali sam radio i na kotlovima dok se ložilo na ugalj, i kao zidar, građevinac. Postavio sam i rekord „Energetike“ u broju radnih sati za mesec dana, kada sam radio i u dve smene i to na kopanju kanala i vađenju cevi, najtežim radovima, priča Dragan Mutavdžić ne skrivajući veliko iznenađenje i radost.
-Zahvalan sam poslovodstvu, koje me nije zaboravilo. Nema više lažnih obećanja i odlaganja zapošljenja. Hvala i Sindikatima, i svim mojim kolegama koji su podržali ovakvu odluku. Pokazalo se da sam bio u pravu što nisam odustajao i što sam verovao da pošten rad mora da se isplati, kaže Dragan dok sa ugovorom u džepu žuri da se vrati na radno mesto i da nastavi šta je jutros započeo.
Naselja Aerodrom i Jabučar u subotu 2. marta biće privremeno isključena sa sistema grejanja, počevši od podneva, zbog neodložne sanacije kvara na magistralnom toplovodu. Obimni radovi se izvode u ulici Miodraga Vlajića Šuke, i očekuje se da budu završeni do kraja vikenda.
Zbog radova koje izvodi "Energetika" biće privremeno promenjen i režim saobraćaja u ovom delu Kragujevca tokom subote i nedelje. Tranzit iz pravca Batočine se menja i na kružnom toku kod Metroa preusmerava na Lepenički bulevar.
Saobraćaj će u jednoj traci biti obustavljen od raskrsnice Miodraga Vlajića Šuke i ulice Slobode do raskrsnice iste ulice sa Beogradskom.
Usled remontnih radova koje na gasnoj instalaciji izvodi "Srbijagas",danas u periodu od 12 do 14 časova grejanje neće imati potrošači koji se toplotnom energijom snabdevaju iz kotlarnice "Bolnica" - naselje Bubanj i objekti na potezu do "Elektrošumadije".
Zbog hladnog talasa koji je krajem dana zahvatio centralni deo Srbije, "Energetika" doo prelazi na režim grejanja bez prekida, tako da će korisnici u Kragujevcu imati tople radijatore tokom cele noći.
Toplotni izvori će ostati u režimu dvadesetčetvoročasovne proizvodnje i distribucije toplotne energije i tokom vikenda ii narednih dana, sve dok niske temperature vazduha budu to zahtevale.
Besplatni zdravstveni pregled zaposlenih, koji je danas organizovala „Energetika“ doo, u potpunosti je uspeo.
Ekipa lekara iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika „Zastava“ je u Plavoj sali „Energetike“ svim zainteresovanim radnicima, osim osnovnog pregleda, kontolisala krvni pritisak, glikemiju, saturaciju, a obavljena je i socijalna anketa. Meren je i indeks telesne mase i visine.
Zabeležen je dobar odziv zaposlenih , što je potvrda njihove odgovornosti prema svom zdravlju ali i prema društvu u kome rade. Slične akcije „Energetika“ doo će preduzimati i ubuduće.
Zbog popravke kvara na magistralnom toplovodu u Obilićevoj ulici, od 10.00 sati biće obustavljeno snabdevanje toplotnom energijom dela naselja Erdoglija.
Bez grejanja će privremeno biti potrošači u Smolvilu, ulicama Obilićevoj, Bulevaru Kraljice Marije od broja 30 do 89, Vojvode Gligora, Miroslava Antića,Drvarskoj, delu Takovske, Timočkoj, delu Laze Marinkovića,Dragoljuba Božovića Žuće, delu Ace Stojanovića kao i obdanište "Bubamara".
Normalizacija grejanja u ovom delu Kragujevca se očekuje u toku popodnevnih sati.
Usled defekta na mreži i u Jabučaru, deo ovog naselja će privremeno zbog sanacije toplovoda danas biti isključen sa mreže.
Pozivamo vas da se prijavite na Javni poziv za podnošenje prijava zainteresovanih stambenih zajednica za sticanje statusa kandidata za energetsku sanaciju stambenih i stambeno - poslovnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja.
Prijavom na ovaj javni poziv dobijate mogućnost za izradu tehno- ekonomskih-pravnih studija koje će se finansirati iz bespovratnih sredstava koje obezbeđuje Evropska banka za obnovu i raэvoj. Grad Кragujevac će rang listu stambenih zajednica, dostaviti nadležnom ministarstvu, koje će izabrati one kojima će ponuditi finansiranje radova u vrednosti od 50%.
Prijavom po ovom javnom pozivu stambena zajednica ne preuzima pravne niti finansijske obaveze prema ostalim učesnicima projekta i ne obavezuje se da će u narednom periodu zaključiti bilo kakav ugovor o finansiranju energetske sanacije.
Da bi stambena zajednica mogla da se prijavi na ovaj poziv, potrebno je da:
1) Objekat/objekti stambenih zajednica moraju imati upotrebnu dozvolu ili da je objekat upisan u katastar nepokretnosti;
2) Objekat/objekti stambenih zajednica moraju biti priključeni na
sistem daljinskog grejanja;
3) Odluku o učešću na javnom pozivu donosi skupština svake stambene zajednice, većinom koju čine najmanje dve trećine (2/3) ukupnog broja glasova pri čemu je neophodno da je na sistem daljinskog grejanja priključeno minimum 80% od ukupnog broja stanova i lokala.
4) Minimalan broj prijavljenih za svaku stambenu zajednicu je 3 (tri).
5) Objekat nije pod zaštitom spomenika kulture ili pod prethodnom
zaštitom.
Prijave na javni poziv podnose Upravnici stambenih zajednica putem obrasca Prijave, koja se preuzima sa sajta grada ili lično na prijemnom šalteru Gradske uprave grada Кragujevca. Prijave se dostavljaju poštom na adresu Tpr slobode 3 ili lično na prijemnom šalteru Gradske uprave grada Кragujevca.
Sve informacije možete dobiti putem telefona 034 304 490 ili lično u prostorijama Gradske uprave za razvoj i investicije, Sekretarijat za energetsku efikasnost, III sprat, ul. Nikole Pašića broj 6.
Rok za podnošenje prijava je 08. februar 2024. godine.
Primena najmodernije tehnologije u „Energetici“ doo i snimanje terena specijalnim kamerama uz pomoć drona, obavljeno prošle sedmice, već su dali prve rezultate.
Metodom fotogrametrije snimljeno je 15 kilometara toplovoda i dobijene su mape Kragujevca i distributivne mreže na kojima su jasno locirana mesta na kojima ima defekata, koji do sada nisu mogli da se vide. Zahvaljujući njima, već su otklonjena dva velika kvara, postignute velike uštede i sprečene iznenadne havarije.
Otkriven je i popravljen veliki defekt na magistralnom toplovodu u ulici Jovana Cvijića. Tako je za Pravni i Ekonomski fakultet, Palatu pravde, Drugu gimnaziju i ostale značajne objekte obezbeđeno sigurnije grejanje, a „Energetici“ ogromna ušteda jer se tehnički pripremljena voda u velikoj količini gubila iz mreže. Zahvaljujući snimcima iz drona, saniran je toplovod u Ulici Slobode i postavljeno je 40 metara novih cevi.
Novom metodom koju koristi „Energetika“, fotogrametrijom, uz pomoć klasične kamere se dobija trenutno stanje na terenu i preklapaju se snimci sa termovizijske kamere. Konačno se dobijaju mape na kojima se tačno vide lokacije gde postoje defekti.
Nakon popravke toplovodne mreže u ulicama Kralja Aleksandra Karađorđevića kod broja 50, Karađorđevoj kod broja 12,Janka Veselinovića broj 29 i Grada Sirena broj 6, Centar grada Kragujevca je dobio grejanje. Na tim pravcima je uspostavljen protok tokom prepodnevnih sati i radijatori su do podneva već bili ponovo topli.
Ekipe "Energetike" su na terenu i otklanjaju kvarove na mreži u ulicama Kralja Aleksandra Karađorđevića od broja 144 do 128, Bulevar Kraljice Marije 1 i 3, Svetolika Rankovića 2, Tanaska Rajića 68,63 i 65 i Branislava Nušića 7 i 14.
U toku je sanacija toplovoda u ulicama Svetolika Rankovića kod brojeva 2 i 18 i Grada Sirena kod broja 6, i oni će biti popravljeni u toku dana.
Za veći deo potrošača u Centru grada, kao i MZ Bubanj i Vašarište, koji su jutros ostali bez toplotne energije, u toku je dopuna mreže, i oni će do podneva će dobiti grejanje.
“Energetika” d.o.o Kragujevac obaveštava sve svoje korisnike da od 01.12.2023. do
31.12.2023. godine imaju mogućnost da se izjasne o kvalitetu usluge
isporuke toplotne energije, a koja se sprovodi u skladu sa Odlukom o
uslovima i načinu proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom
energijom .
Cilj izjašnjavanja je merenje stepena zadovoljstva i preduzimanje mera
za poboljšanje kvaliteta usluge isporuke toplotne energije.
Unapred se zahvaljujemo našim korisnicima na vremenu koje će
odvojiti za popunjavanje ankete, a koja će im biti dostupna u gradskoj
toplani u ulici Nikole Pašića broj 15, kao i na internet stranici
http://www.energetika-kragujevac.com/
Zbog kvara na toplovodnoj mreži bez grejanja su od jutros korisnici u centralnom delu Kragujevca, kao i u delovima mesnih zajednica Bubanj i Vašarište.
Ekipe "Energetike" su na terenu, radovi su u toku i očekuje se da će popravka biti gotova tokom dana.
Zbog kvara na magistralnom toplovodu u Jadranskoj ulici kod broja 30, nastalog zbog starosti mreže, bez grejanja su potrošači u ulicama Daničićevoj od broja 70 do broja 100, Milana Ilića Čiče, Božane Prpić, Jadranskoj, Čapajevoj, Alekse Dundića, delu ulice Dragoljuba Božovića Žuće i u Bulevaru Kraljice Marije od broja 3 do broja 35.
Ekipe "Energetike" su započele popravku i normalizacija snabdevanja toplotnom energijom ovog dela Kragujevca se očekuje u toku dana.
Kragujevačka „Energetika“ doo je još jednom izašla u susret svojim građanima, ovoga puta žiteljima ulice Grada Sirena. Decenijama stara instalacija stambenih zgrada od broja 12 do 20, popustila je. Da bi stanari na ovim adresama ponovo dobili grejanje, bilo je potrebno da se hitno zameni dotrajali izmenjivač toplote.
Nakon što je nabavljen novi uređaj, radnici „Energetike“ su hitno započeli montažu i povezivanje celog sistema za grejanje, i ako instalacija u zgradama pripada stanarima i ne spada u domen održavanja gradske mreže. Uz to, popravljene su veze sa izmenjivačem u nadogradnji za broj 16 , tako da su ubrzo svi žitelji ovog dela grada dobili tople stanove.
„Energetika“ doo je ceo posao završila bez nadoknade, besplatno, i na delu pokazala da su joj građani uvek na prvom mestu.
Usled kvara na delu dotrajale distributivne mreže u ulici Živke Đurđević, grejanje će biti isključeno radi popravke u toj ulici od broja 9 do 16, i u ulicama Kosovskih Božura od broja 3 do 29, Braće Marić od broja 29 do 53 i u celoj ulici Ive Konstantinovića. Radnici "Energetike" su na terenu i normalizacija snabdevanja toplotnom energijom u ovom delu grada se očekuje danas do 13 časova.
Zbog kvara na toplovodnoj mreži usled dotrajalosti instalacija u ulici Sretenjskog ustava broj 1 bez grejanja su objekti u ulici Kneza Mihajla i to brojevi 84 – Simpo, 84/5 i 84/4. Ekipe „Energetike“ su na terenu i započele su popravku. Normalizacija isporuke tolotne energije se očekuje u toku dana.
Građani su uvek na prvom mestu. To je rečenica koja je postala sinonim poslovanja kragujevačke “Energetike”, koja brine o grejanju više od 22.000 potrošača. Da je zaista tako, pokazalo se na samom početku ovogodišnje grejne sezone. Veliki problem koji je zadesio “ Ipsilon”, najveći soliter u Kragujevcu, bio je izazov za radnike koji su pohitali u pomoć i pored toga što se havarija dogodila na instalaciji koja pripada stanarima i ne spada u domen održavanja “Energetike”.
Na početku sezone, imali su pune ruke posla, ali su ipak našli vremena da pomognu porodicama, u kojima ima i puno dece. Radeći dva dana bez prekida, uspeli su da ugrade novi izmenjivač toplote. Ne samo da su obezbedili da 98 stanova u ovom soliteru sa 16 spratova bude toplo, već su sve to uradili besplatno!
-Dogodilo se da izmenjivač toplote u ovom ogromnom objektu zakaže, odnosno da procuri, u najgorem mogućem trenutku, kada je grejna sezona počela… Star je bio koliko i sam soliter, punih 45 godina, i dotrajao je. Odmah smo analizirali problem i dali smo smernice kako bi stanari u ulici Daničićevoj 120 što pre dobili tople domove. Čim je kupljen novi izmenjivač, u rekordnom roku smo ga zamenili zajedno sa svim pripadajućim elementima koji uz njega idu. “Energetika” doo Kragujevac je to uradila o svom trošku, kaže rukovodilac u održavanju Vladan Janković.
Da trud zaposlenih u “Energetici” nije ostao neprimećen, pokazali su i sami stanari solitera “Ipsilon”. Na svojoj oglasnoj tabli su kao Stambena zajednica istakli obaveštenje kojim su se javno zahvalili firmi “Energetika” doo na “stručnoj pomoći i brzini otklanjanja problema”.
I pored toga što je za radnike “Energetike” uobičajeno da je radno vreme 24 sata sedam dana u nedelji, i da naročito u grejnoj sezoni isporuka toplotne energije mora da funkcioniše besprekorno, popravka u soliteru “ Ipsilon” je bila nešto van toga. Dobra volja, pružena ruka pomoći svojim sugrađanima, pokazali su da zahtevan i težak posao ima i svoju lepšu stranu. A to su zahvalni i zadovoljni ljudi.
Ekipe „Energetike“ doo Kragujevac sanirale su kvar na magistralnom tolopvodu na potezu Lepeničkog bulevara usled kojeg je došlo do zastoja u snabdevanju toplotnom energijom jednog dela potrošača.
Utvrđeno je da je kvar nastao usled dostrajalosti instalacije u tom delu mreže.
Usled kvara na magistralnom toplovodu na potezu Lepeničkog bulevara bez grejanja su ostali korisnici od ulica Nikole Pašića i 27. marta do Hale Jezero, kao i potrošači na desnoj strani Lepenice. Bez grejanja su i zgrade u ulici Save Kovačevića sa brojem 13, 15, 17 i 19.
Ekipe „Energetike“ su na terenu od ranih jutarnjih sati, i sanacija kvara koji je nastao zbog starosti toplovoda se očekuje u ranim poslepodnevnim satima.
Delegacija EBRD (Evropska banka za obnovu razvoj) iz Londona posetila je kragujevačku “Energetiku” kako bi obišla novoizgradjenu kotlarnicu. Analizirale su se mere bezbednosti i zdravlja na radu, ekologija, kao i socijoloski aspekti rada u novim uslovima.
Kao i konsultanti na projektu, oni su obišli krug kotlarnice, upoznali su se sa funkcionisanjem nove savremene tehnologije i posetili deponiju pepela.
Posebna pažnja je posvećena analizi funkcionisanja i rada sistema za kontinualni nadzor nad kvalitetom izduvnih gasova. Pored uverenja da su svi ekološki parametri transparentno prikazani i dostupni javnosti bez prekida, posebno je pohvaljena činejnica da su gubitci hemisjki pripremljene vode prepolovljeni u odnosu na isti period tokom predhodnih grejnih sezona.
Analizirane su i mere zastite od pozara i drugih akcidenata, organizovanost i sposobnost zaposlenih da reaguju u pravo vreme i na propisan način.
Nakon boravka u “Energetici” doo, očekuje se pozitivna ocena EBRD, a dato je pozitivno misljenje na izvestaj ovog preduzeća po pitanju zaštite životne sredine, zdravlja i bezbednosti na radu kao i drugih socijalnih aspekata realizacije projekta.
Nakon uspešno završenih priprema i kontrola sistema, kragujevačka „Energetika“ je jutros pokrenula kotlove i tako započela novu grejnu sezonu. Prema rečima dr Andreje Ilića, generalnog direktora ovog preduzeća, „sa svih toplotnih izvora se uredno isporučuje energija do potrošača, i za sada sve ide po planu i bez poteškoća“.
-Odmah smo pokrenuli kotlove jer nije bilo potrebe za toplim probama – sistem je pod pritiskom tako da su se svi nedostaci do sada primetili. Na vreme smo remontovali sve kotlove, a akcenat je tokom proteklih meseci dat na obnovu distributivne mreže. Menjali smo toplovode koji su jako stari, i tako u širim potezima postavljali potpuno nove cevi koje odgovaraju savremenim standardima. Na taj način smo maksimalno moguće predupredili veće havarije tokom grejne sezone i stvorili preduslove da građani imaju kvalitetno grejanje u kontinuitetu., kaže Andreja Ilić.
Poslovodstvo „Energetike“ poziva sve korisnike da jave dežurnim službama ako primete neki problem u isporuci toplotne energije, ali i da obavezno provere svoje sisteme za grejanje i instalacije, kao i da ozrače radijatore kako bi imali tople stanove i radni prostor.
Kragujevac ima čak 86 kilometara dugačku distributivnu mrežu, i tako spada uz Beograd i Novi sad u gradove koji imaju najrazvijeniji sistem daljinskog grejanja u Republici Srbiji, a instalacijom novih kotlova na gas u potpunosti je izbačena upotreba uglja, tako da nema ni zagađenja vazduha.
Grejna sezona u Kragujevcu zvanično počinje 15. oktobra, ali će ona stvarno krenuti onda kada se za to ukaže potreba na osnovu dnevnih temperatura, rekao je u gostovanju na Radio televiziji Kragujevac direktor “Energetike” doo dr Andreja Ilić i naglasio da je “na vreme uspešno završen remont svih kotlova, dok je ove godine akcenat dat na remont distributivne mreže”.
-Najveći remont je izvršen na kotlarnici Klinički centar, gde je urađena i njena dogradnja kako bi se unapredio kvalitet grejanja tog dela grada. Ove godine su menjani kompletni delovi distributivne mreže u širim zahvatima, kako bi kada krene grejna sezona bilo što manje havarija na toplovodima. Kompletna distribuciona mreža “Energetike” je pod pritiskom i uključene su cirkulacione pumpe, tako da korisnici već mogu da vide da li postoje problemi i pre početka samih “toplih proba”. Pored toga vreme je da samostalno ili sa upravnicima zgrada provere svoje unutrašnje sisteme, radijatore, ventile, dopune sistem ako je potrebno i ozrače radijatore, kazao je Ilić.
Zalihe prirodnog gasa, kao našeg osnovnog energenta u proizvodnji toplotne energije, obezbeđene su potpisivanjem ugovora o snabdevanju sa našim dobavljačem Srbijagasom i biće ga u dovoljnoj količini za celu grejnu sezonu. Za sve kotlove na vanmatičnoj lokaciji tankovi sa mazutom su puni do vrha, a postoji i zaliha od 13.000 tona uglja koji može da posluži u slučaju potrebe.
Od početka nove grejne sezone primenjivaće se i nove cene grejanja, koje je ranije usvojila Skupština grada Kragujevca. To je i prvo poskupljenje usluga “Energetike” doo od 2013. godine, koje je bilo neophodno zbog mnogostruko uvećane cene energenata.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je Gradsku toplanu u Kragujevcu sa visokim predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj, uz čiju pomoć je i u kratkom roku modernizovana Gradska toplana, saopštilo je ovo ministarstvo.
- Drago mi je što sam danas zajedno sa predstavnicima EBRD obišla Gradsku toplanu u Kragujevcu i posebno što su i oni zadovoljni urađenim. U rekordno kratkom roku toplana je modernizovana, zamenjeni su kotlovi na ugalj koji su decenijama zagađivali vazduh u Kragujevcu. U oktobru 2021. godine na ovom mestu obećali smo da će Kragujevčani narednu grejnu sezonu dočekati sa kotlovima na gas i u oktobru 2022. godine tako je i bilo - rekla je Vujović dodajući da je najnovija oprema izabrana u skladu sa EU standardima.
Kragujevčani danas imaju i bolje grejanje i bolji kvalitet vazduha.
- Ovim projektom postigli smo smanjenje ugljen-dioksida za 70 odsto, smanjenje azot-dioksida koji je sada na nivou duplo ispod granične vrednosti, dok su PM suspendovane čestice u potpunosti eliminisane - istakla je Irena Vujović.
Ministarka je podsetila da je vrednost projekta 18 miliona evra i da je u okviru njega izgrađena kotlarnica sa pet kotlova renomiranih nemačkih proizvođača sa niskim nivoom emisije štetnih gasova.
Početak druge faze radova, koja podrazumeva sanaciju pepelišta, najavljen je za ovu godinu. Planirano je da se pepeo iskoristi za izgradnju lokalnih puteva i to će biti prvi primer korišćenja pepela u skladu sa principima cirkularne ekonomije kod nas.
Energetika D.O.O. Kragujevac je, u skladu sa Uredbom Vlade Republike Srbije o utvrđivanju metodologije za određivanje cene snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom, Gradskom veću Kragujevca dostavila Zahtev za povećanje cena svojih usluga.
Važeća cena grejanja se nije menjala tokom poslednjih 10 godina, i bez PDV a je za paušalce iznosila:
Nove, predložene cene u skladu sa Uredbom iznose:
Na osnovu novog cenovnika, koji je predložen Gradskom veću, zaduženje za stan površine 50 m2 bi iznosilo 5.239,50 dinara (za plaćanje na 12 meseci), dok je po sadašnjim cenama taj iznos 4.207,00 dinara. Tako bi nova cena grejanja za takav stan bila veća za 1.032,50 dinara.
Potrošači koji nemaju kontiunirano snabdevanje (Društva bivše Grupe Zastava) zaduženja će dobijati po jedinstvenoj ceni za MWh u iznosu od 10.770,54 din, što je za 0,4 odsto manje od dosadašnje zbog veličine njihovog poslovnog prostora, otvorenosti i nemogućnosti da se izmeri kvadratura i instalisana snaga. Pored toga ovi potrošači nemaju potrebu za svakodnevnim grejanjem usled vikenda i kolektivnih odmora.
U obrazloženju Odluke o novim cenama toplotne energije Energetika D.O.O. Kragujevac navodi da je "Odluka usaglašena sa Uredbom kojom je utvrđen koeficijent u odnosima potrošača 1:1,25, pa je shodno tome došlo do značajne promene strukture raspodele nastalih troškova proizvodnje i distribucije toplotne energije“.
Izvršena je i modernizacija sistema daljinskog grejanja, tako da Energetika D.O.O. od sezone 2022./2023. kao isključivo pogonsko gorivo za proizvodnju toplotne energije koristi prirodni gas i električnu energiju za za rad kotlovskog postrojenja.
Cena prirodnog gasa je povećana za 11 odsto, a električne enrgije za 8 odsto, pa je stoga i povećanje cene toplotne energije neophodno.
Odluku o cenama toplotne energije možete preuzeti na našoj OGLASNOJ TABLI.
Praznični dani nas asociraju na toli dom, vreme provedeno sa najbližima i uzavrelu prazničnu atmosferu. Da bismo stvorili kompletnu, prijatnu i prazničnu sliku tih dana, potrebno je da se radi na tome da se svaka kuća učini domom.
Radnici „Energetike“ d.o.o., kao i prethodnih večeri, i ove noći ostaju na svojim radnim mestima da bismo mi, na najbolji mogući način, uživali u najradosnijem hrišćanskom prazniku.
Rođenje Hristovo je praznik večne i božanske radosti.
Svim pravoslavnim vernicima srećne i blagoslovene Božićne dane želi „Energetika“ d.o.o., a mi ćemo istrajati u nastonjanju da svaki stambeni prostor grejemo i učinimo ga domom.
HRISTOS SE RODI!
"Energetika“ doo nastavlja sa uspešnim poslovanjem sa novim, modernizovanim sistemom daljinskog grejanja distribucije toplotne energije preko kotlova na gas.
Ono šta smo najavljivali je, možda i najbitniji deo ovog projekta, čistiji vazduh, što potvrđuje sistem za permanentno praćenje emisije dimnih gasova koje Kragujevčani imaju od početka ove grejne sezone na novoj kotlarnici.
U pitanju je sistem u kome se može, u svakom trenutku, videti stepen emitovanja štetnih čestica pomoću koga ,,Energetika,, doo snabdeva korisnike toplotnom energijom sa Matične lokacije. Sistem ima pet kontrolnih sistema za praćenje stepena zastupljenosti štetnih čestica u toku rada kotlova na gas. Svaki kotao ima svoju kontrolnu stanicu, nešto poput malih labaratorija, u kojima se u 24/7 sati vrši analiza procene nivoa štetnih gasova. Sistemi su nezavisni za svaki od pet kotlova i tokom cele godine se meri stepen izduvnih gasova.
Emitovanje štetnih čestica je minimalno što potvrđuju i parametri na kontrolnoj stanici. U ranijem periodu, dok je kotlarnica na Matičnoj lokaciji radila na ugalj, nije postojao ovakav sistem praćenja emisije štetnih gasova.
U planu za sledeći period je i onlajn praćenje parametara emitovanja štetnih čestica. Očekujemo, uskoro, da će Ministarstvo za zaštitu životne sredine uvesti zakonsku obavezu da ovakav parametar bude transparentan i dostupan svakome od nas.
Ovaj sistem, za razliku od kotlarnice na ugalj, nema nikakav loš uticaj na životnu sredinu u Kragujevcu, tako da je rešen višedecenijski problem u Kragujevcu i Kragujevčani udišu čistiji vazuh.
Savremena kotlarnica na gas koncipirana i projektovana po najsavremenijoj tehnologiji ,na obostrano zadovoljstvo, uspešno sprovodi projekat koji smo započeli i realizovali za nepunih godinu dana.
-Tokom ove godine Energetika je sprovela najveću investiciju od svog osnivanja, napravljena je potpuno nova kotlarnica na gas. Trenutno zagađenje je svedeno daleko ispod najstrožijih ekoloških parametara. Emisija ugljenikovih oksida je smanjena za preko 70 odsto, sumpor i praškaste materije su potpuno eliminisani, a oksidi azota su daleko manji od ekološki dozvoljenih minimuma, rekao je generalni direktor kragujevačke „Energetike“ dr Andreja Ilić, u gostovanju na radio televiziji Kragujevac u emisiji „Komunalni servis“.
On je istakao da u situaciji kada su globalni događaji jako uticali na živote i poslovanje ljudi, radnici Energetike kao i svi Kragujevčani mogu da se ponose što je uspšno završen posao koji je započet.
-Nije bilo probijanja rokova, dodatnih radova i podizanja cene izgradnje nove kotlarnice. Ona sada radi, greje grad, i svih pet kotlova su dokazali svoju instalisanu snagu i energetsku efikasnost.Trenutno je u postupku završna primopredaja kotlarnice, i sada sledi da se vrlo brzo potpiše efektivnost druge tranše kredita i javna nabavka za izgradnju puta sa upotrebom pepela kao građevinskog materijala, tako da će građani dobiti novih 15 kilometara asfaltnog puta na upotrebu. Kada krene građevinska sezona počeće odvoženje pepela , izjavio je Ilić.
Nova kotlarnica je najmodernija te vste u regionu, i u postorojenje su ugrađeni elementi i oprema renomiranih svetskih proizvođača koji garantuju i pouzdanost i energetsku efikasnost, kvalitetno grejanje uz minimalan ekološki odraz. Inicijativa gradonačelnika i razumevanje u vrhu države su doveli do toga da Energetika po prvi put greje bez zagađenja i da se Kragujevac više ne nalazi na mapi ekološki nepovoljnih gradova.
Kako je naglasio direktor Energetike, „stari kotlovi su ostavljeni u potpuno ispravnom stanju i preko leta su remontovani, tako da je Energetika spremna da greje sa svim energentima“.
-Spremni smo i na najgori scenario, a to je da gasa ne bude zbog svetske krize. Deponovali smo 13.000 tona uglja i 750 tona mazuta čija je isporuka u toku sve do pounjavanja svih kapaciteta. Učinili smo sve da Kragujevac ne ostane bez grejanja u teškim vremenima kada je energetika u pitanju. Za sada sam siguran da gasa ima dovoljno, ali mi smo se obavezali na 20 plus minus dva stepena u grejanom prostoru i za to smo se obezbedili, kaže Andreja Ilić.
Od planova za 2023. godinu direktor Ilić je izdvojio „intenzivniji remont čitave distributivne mreže tokom leta“, kao i inovativni projekat sa Državnim Data centrom.
-Elektronska oprema Data centra generiše toplotu tokom svog rada, i tamo ćemo postaviti toplotnu pumpu odakle Energetika može da dobije pet megavata energije i da se poveže sa kotlarnicom u Kliničkom centru. Korist bi bila obostrana, jer bi tako Data centar trošio mnogo manje električne energije za hlađenje svoje opreme, zaključio je Ilić.
“Energetika” d.o.o. obaveštava sve svoje korisnike da od 01.12.2022 – 31.12.2022.godine imaju mogućnost da se izjasne o kvalitetu usluge toplotne energije, a koje se sprovodi u skladu sa Odlukom o uslovima i načinu proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom.
Izjašnjavanje ima za cilj merenje stepena zadovoljstva i preduzimanje mera za poboljšanje kvaliteta usluge toplotne energije.
Unapred se zahvaljujemo našim korisnicima na vremenu koje će odvojiti za popunjavanje ankete, a koja će im biti dostupna u gradskoj toplani u ul. Nikole Pašića br.15 i na internet stranici www.energetika-kragujevac.com.
Danas je, u prostorijama ,,Energetike,, doo, potpisan Sporazum o saradnji između Univerziteta u Кragujevcu – Ekonomskog fakulteta i ,,Energetike,, doo Кragujevac.
Sporazum sadrži okvir za uspostavljanje uspešne i kontinuirane saradnje između ove dve institucije.
Potpisnici Sporazuma su ispred ,,Energetike,, doo direktor dr Andreja Ilić, a ispred Ekonomskog fakulteta Кragujevac dekanka dr Milena Jakšić. Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su Miroslav Petrašinović, direktor pravnog i komercijalnog sektora ,,Energetika,, doo i prodekan za finansije Ekonomskog fakuleta Milan Čupić.
Neposredni rezulatati saradnje odnose se na povezivanje studenata, saradnika i nastavnika Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Кragujevcu i zaposlenih u ,,Energetika,, doo Кragujevac radi zajedničkih aktivnosti na istraživačko-razvojnim i inovacionim projektima koji su bazirani na naučnom pristupu i praktičnoj primeni.
Prema rečima direktora ,,Energetika,, doo dr Andreje Ilića značaj ekonomskih nauka se vidi, pogotovo, kada sprovodite ovako velike projekte jer se prvo susrećete sa ekonomskom analizom, sve počinje i završava se na ekonomiji.
Očekujemo da će to biti na obostrano zadovonjstvo i korist da će vaši studenti koji će ovde dolaziti na praksu korisno naučiti, a sa druge strane da ćete vi svojim znanjima pomoći nama u rešavanju ekonomskih problema koje se odnose na ,,Energetiku,, koje poslovanje u ovom vremenu donosi, naročito u poslovanju u energetskom sektoru, rekao je dr Andreja Ilić.
Ukratko upoznavši potpisnike Sporazuma sa radom ,,Energetika,, doo dr Andreja Ilić, kroz obilazak novog postrojenja ,,Energetika,, doo , uputio je prisutne u nov način rada kroz novo postrojenje realizovano kroz projekat, uspešno završen spram kratkih rokova i visokih zahteva u realizaciji posla modernizacije Matične lokacije novoga postrojenja u kojoj su sa radom, od ove grejne sezone, počeli kotlovi na gas.
Sa zadovoljstvom smo na raspolaganju, ako je bilo koji vid obuke, razmena znanja, ako je bilo šta potrebno za vaše zaposlene, a tiče se ekonomske struke. Cilj Sporazuma je povezivanje institucija visokog obrazovanja i javnog sektora u svrhu unapređenja nauke, inovacija i tehnološkog razvoja kroz sporvođenje konkretnih aktivnosti koje imaju obrazovnu, primenjenu i razvojnu dimenziju, rekla je dekanka Ekonomskog fakulteta dr Milena Jakšić.
Izrazivši obostrano zadovoljstvo direktor ,,Energetika,, doo dr Andreja Ilić i dekanka Ekonomskog fakuteta su naglasili da Sporazum je od bitnog značaja za obe institucije i da se nadaju uspešnoj i efikasnoj saradnji.
Poštovani korisnici,
Proizvodnja toplotne enrgije se odvija bez problema na svim toplotnim izvorima.
Ekipe "Energetika" doo rade na otklanjanju kvarova na distributivnoj mreži u Bulevaru kraljice Marije, Dečanskoj ulici i u ulici Nikole Pašića.
Tokom prethodne noći i u ranim jutarnjim časovima otklonjeni su kvarovi na magistralnom toplovodu Lepenica u Lepeničkom bulevaru i na pravcu Centar.
"Energetika" doo Кragujevac sa svojim dežurnim službama je na raspolaganju svojim korisnicima i poziva korisnike da sve probleme vezane za isporuku toplotne energije prijave na dežurni telefon kontakt centra 034/336-238 i 0800/034-033.
Poštovani korisnici,
S obzirom na okolnosti u kojima je spoljašnja temperatura iznad prosekaza ovo doba godine i mere štednje koje je uslovila trenutna svetska energetska kriza, nije bilo uobičajene isporuke toplotne energije tokom meseca oktobra kao što je bio slučaj prethodnih grejnih sezona.
U skladu sa tim obaveštavamo naše cenjene korisnike da će računi biti umanjeni za oktobar mesec u skladu sa količinom isporučene toplotne energije krajnjim korisnicima.
Energetika doo će od sutra, 28.10. tekuće godine, na svim kotlarnicama vršiti tople probe, čime će biti pokrivena cela teritorija grada.
Matična lokacija od ove grejne sezone prvi put za osnovni energent ima prirodni gas. Spremno dočekujemo i ovu 2022/2023 grejnu sezonu sa dovoljnom količinom energenata.
Molimo sve korisnike, ako primete, eventualne kvarove da odmah prijave dispečerskoj službi na broj telefona 034/336-238 ili na besplatan kontakt 0800/034-033 kako bismo odmah reagovali da ne dođe do veće havarije.
Mašinski fakultet u Nišu na katedri za termotehniku, termoenergetiku i procesnu tehniku zajedno sa Društvom termičara Srbije, organizovao je od 18.10. do 21.10. 2022. godine u Nišu, 20. po redu, konferenciju Simterm 2022. Panel se održava u okviru stručno-naučne konferencije SimTerm.4E.
Kako bi se sagledala trenutna situacija u energetskom sektoru konferencija je imala za cilj okupljanje naučnika, inženjera i privrednika iz širokog spektra disciplina u proizvodnji energije.
Stručnjaci iz ove oblasti na konferenciji ove godine su razmenjivali iskustva na temu energetskih izazova i načina prevazilaženja energetske krize. Kako kažu sa Mašinskog fakulteta u Nišu, budućnost energetike je u obnovljivim izvorima, energetskoj efikasnosti i stručnim ljudima.
Konferencija prema klasifikaciji Ministarstva prosvete ima karakter međunarodnog skupa i održava se svake druge godine.
Na današnjem, završnom panelu Simterm 2022 panelisti su bili pored direktora Udruženja toplana Srbije Dejana Stojanovića, direktor JKP,, Gradska toplana Niš,, Predrag Milačić, Ivana Kalanja, izvršna direktorka za proizvodnju toplotne energije i fluida JKP ,,Beogradske elektrane,, , Dušan Macura, rukovodilac sektora za proizvodnju i distribuciju toplotne energije JKP ,,Novosadska toplana,, i generalni direktor ,,Energetika,, doo dr Andreja Ilić.
Jutros su, predstavnik radnika ,,Energetike,, doo Milan Stamenković i direktor ,,Energetike,, doo dr Andreja Ilić, obišli humke u Šumaricama, položili vence u znak sećanja na žrtve Drugog svetskog rata. Kolika god da je vremenska distanca sećanje na monstruozni čin sila Vermahta ne bledi u svesti svih Kragujevčana. Iako je te jeseni u Srbiji bilo više slučajeva masovne odmazde nad nedužnim stanovništvom, streljanje u Kragujevcu uzdiglo se do simbola svih tih stradanja sve do današnjih dana. Sve se pretočilo u krvavu bajku kao opomenu da su svetu ,,dosta jedne Šumarice,,.
21. oktobar se ne prepričava kod Kragujevčana, 21. oktobar za Kragujevčane je Kragujevački oktobar, dan kada se sa tugom odlazi ka memorijalnom parku, u Šumarice i svako u svojoj bolnoj tišini odlazi na mesto gde je mučki tri dana ubijano oko 3000 civila 1941. godine, dan u kome su profesori i đaci goloruki i golobradi stojički stali ispred cevi Vermahta.
21. Oktobar je dan kada Kragujevčani šalju poruku mira celom svetu da se nikada nikome više ne desi ni delić onoga šta se desilo te 1941. godine jer ,,dosta su svetu jedne Šumarice,,.
,,Najduže traje iskopavanje jama, dok samo streljanje ide brzo (100 ljudi za 40 minuta). Moj utisak je da tokom streljanja nema emocionalnih problema. Oni se javljaju danima kasnije, kada se o tome razmišlja, uveče na miru, izvestio je poručnik Valter,, , piše nemačka istoričarka Mari-Žanin Čalić.
Kragujevački oktobar predstavlja masakr koji su nad civilnim stanovništvom Kragujevca i okolnih sela počinile okupacione snage Nemačke 19., 20. i 21. oktobra 1941. godine. U ovom zločinu stradalo je oko 3000 stanovnika od kojih je 300 učenika, a petnaestoro između 8 i 15 godina, odnosno 10% stanovništva Kragujevca i okoline tog doba. Dan koji je obeležio Kragujevačku prošlost, sadašnjost i budućnost koji priča priču nevinih ljudi, dečaka, devojčica satkanu od dečjih snova, nadanja, maštanja, vere u život i sveta kao mesto u kome za sve ima mesta, a za samo par trenutaka ih je delilo od krvave bajke u jednoj zemlji na Balkanu, kada su se pucnjevima pisale stranice istorije ovog prkosnog grada u kome i danas odzvanja ,, Pucajte, ja i danje držim čas,,.
Danas, 21. oktobra, memorialni park Šumarice posetili su i radnici ,,Energetike,, doo sa rukovodiocima i odali počast nevino nastradalim žrtvama.
Poštovani korisnici,
Na osnovu Odluke o uslovima i načinu proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom ,,Energetika,, doo je uputila predlog da se odloži početak grejne sezone Grdaskom veću Grada Kragujevca. Gradsko veće je usvojilo naš predlog, tako da u skladu sa donetim merama štednje, a u skladu sa vremenskim prilikama, donesena je odluka da će grejna sezona početi, najdalje, prvog novembra, ako vremenske prilike ne budu uslovljavale drugačije.
Kretanje dnevne temperature pratiće se svakodnevno i korisnici će biti blagovremeno obavešteni kada su se stekli uslovi za početak grejne sezone.
Takođe, računi za oktobar mesec će biti umanjeni u skladu sa isporukom toplotne energije.
„Energetika” D.O.O. danas je bila učesnik Međunarodne investicione konferencije “Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji” u organizaciji Evropsek banke za obnovu i razvoj - EBRD.
Panelista na temu “Primena obnovljivih izvora energije u sistemu daljinskog grejanja” je bio direktor “Energetika” D.O.O. dr Andreja Ilić koji je tom prilikom istakao važnost korišćenja obnovljivih izvora energija u sistemu daljinskog grejanja.
Danas su predstavljeni budući planovi za sistem daljinskog grejanja na teritoriji grada Kragujevca. Veliko interesovanje svih učesnika privukao je projekat korišćenja otpadne toplote iz državnog Data centra.
Pored direktora panelisti su bili i gospodin Daniel Berg, direktor projekta “Bolja energija” USAID, Dejan Jovišević, tehnički direktor “EKO toplana” Banja Luka, Dušan Macura iz novosadske toplane i drugi eminentni stručnjaci iz oblasti energetike.
Predstavnici EBRD su izrazili zadovoljstvo zbog uspešno završene prve faze projekta modernizacije sistema daljinskog grejanja u Kragujevcu.
Današnja poseta ministarke zaštite životne sredine Irene Vujović zejedno sa gradonačelnikom Kragujevca Nikolom Dašićem i generalnim direktorom „Energetike,, doo dr Andrejom Ilićem Matične lokacije ,,Energetika,, doo, pokazuje veličinu projekta koju je ,,Energetika,, doo zajedno sa gradom Kragujevcom uspela da realizuje.
Ponosno smo danas stajali pored ministarke Irene Vujović i svim građanima Kragujevca, tek sad svesni onoga šta smo uspeli da realizujemo zajedno sa gradom Kragujevcom. „Energetika“ doo je projekat modernizacije daljinskog grejanja u Kragujevcu, vredan od oko 18 miliona evra, a finansiran iz kreditne linije Evropske banke za obnovu i razvoj, uspela da završi. Pored prve faze projekta, u kojoj su kotlovi na ugalj zamenjeni kotlovima na prirodni gas, realizovaće se druga faza u okviru koje se planira saniranje pepelišta u krugu „Energetike,, doo.
Danas, u prisustvu ministarke zaštite životne sredine Irene Vujović i gradonačelnika Grada Kragujevca Nikole Dašića, obišli smo našu novu kotlarnicu koja će, od ove grejne sezone, grejati građane Kragujevca. Prva faza projekta sistema modernizacije grejanja sistema daljinskog grejanja je uspešno završena.
Ovo nije iskorak, već skok u topliji, ekološki čistiji, lepši i zdraviji Kragujevac. Na ovaj način, ne samo da ćemo unaprediti životnu sredinu, nego ćemo građanima Kragujevca pružiti još kvalitetnije i bolje grejanje. Instalirano je pet novih kotlova na gas, završen je remont svih kotlarnica kao i rekonstrukcija delova distributivne mreže. Grejna sezona za 22 000 korisnika počinje 15. oktobra, a ukoliko vremenski uslovi to zahtevaju ,,Energetika,, je spremna da počne sa grejanjem odmah, rekao je Andreja Ilić, direktor „Energetike“ doo.
Ostvaren je cilj, u predviđenom roku da se pređe na ekološki prihvatljiv energent i najsavremeniju tehnologiju, a samim tim obećano unapređenje kvaliteta života u Kragujevcu, od ove grejne sezone, će se osetiti. „Energetika“ doo greje više od 22 000 potrošača u Kragujevcu i realizacijom ovog projekta je uspostavljen održivi razvoj sistema daljinskog grejanja u Kragujevcu balansiranjem tehnološkog, ekonomskog, socijalnog i faktora životne sredine. Modernizacijom kotlova se podrazumeva rešavanje višedecenijskog problema koji imaju Kragujevčani.
Pozitivni efekti ugradnje novih kotlova na gas će biti višestruki i dugoročni. Primenom nove, najsavremenije tehnologije u Evropi, koja će biti implementirana i promenom energetnata, grejanje će biti kvalitetnije sa manjim potencijalnim rizicima i minimalnim odrazom na životnu sredinu i, po rečima gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića, zahvaljujući ovom projektu Kragujevac se posle šest decenija oslobađa jednog velikog zagađivača. Konačno smo novim generacijama omogućili da udišu zdrav vazduh i to je najvažnije. Ne samo da dozvoljavamo sledećim generacijama da udišu bolji i čistiji vazduh, već i kao grad smo ponosni što smo naišli na podršku cele države koja je prepoznala važnost ovog projekta, bez koje bi bilo nemoguće realizovati celokupan projekat.
,,Danas je i moje neizmerno zadovoljstvo jer je ovo jedan od najvećih projekata kojim je rukovodilo Ministarstvo zaštite životne sredine koji je upravo završen i počeo je sa radom. Zamenjeni su kotlovi u toplani Grada Kragujevca, čitava zgrada „Energetike,, je sređena, sve je rađeno po svetskim standardima i sad smo imali priliku da obiđemo postrojenje kojim možemo da pariramo svakom Evropskom gradu. Realizacijom ovog projekta, što je najbitnije, obezbeđujemo Kragujevčanima kvalitetniji život,, , izjavila je ministarka Irena Vujović.
Modernizacija kotlova je samo prva faza projekta koji podrazumeva i rešavanje problema pepelišta, koje posebno opterećuje stanovnike u naseljima Pivara i Lekina bara. Uklanjanje preko 40 000 tona nagomilanog pepela, obuhvaćeno je drugom fazom projekta i planirano je početkom naredne godine. Za realizaciju druge faze projekta odvojeno je dodatnih 4 miliona evra.
Poštovani korisnici,
„Energetika“ d.o.o. spremno ulazi u predstojeću 2022/2023 grejnu sezonu.
Obaveštavamo naše cenjene korisnike da ćemo početi, u narednom periodu, sa toplim probama.
Potrebno je proveriti sekundarne instalacije i kvarove prijaviti, kako bismo reagovali na vreme i sprečili, eventulanu, havariju.
Klimatske promene postaju sve snažnije, nanose štetu ukupnom razvoju privrede, stvaraju ekološku neravnotežu i izazivaju neodrživ razvoj. Izbor zelenih investicija od strane kompanija je neophodan za ekonomije zelenog rasta uopšte, a posebno za strategiju zelenog rasta Srbije. Prepoznavanje ovoga problema ujedinilo je današnje učesnike sastanka na kome je jedan od 11 gradova Srbije i grad Kragujevac koji započinje proces modernizacije sistema daljinskog grejanja i, od danas, korišćenje obnovljivih izvora energije.
U ime grada Kragujevca Memorandum o razumevanju sa potpredsednicom Vlade Srbije i ministarkom rudarstva i energetike, prof. dr Zoranom Mihajlović, direktorom Evropske banke za obnovu i razvoj za Zapadni Balkan Mateom Kolanđelijem i Nj.E. Ursom Šmidom ambasadorom Švajcarske u Srbiji, potpisali su gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić i direktor ,,Energetike“ Andreja Ilić.
Danas ne postoje važnija i skuplja reč od energije i energetske bezbednosti. Podaci kažu da se danas proizvodi 37 GWh toplotne energije iz obnovljivih izvora energije. Realizacijom planiranih projekata u 11 lokalnih samouprava, iz OIE ćemo proizvoditi 197 GWh toplotne energije, odnosno 3,5 puta više. Takođe, ovi projekti će rezultirati smanjenjem emisije ugljendioksida za oko 25.000 t godišnje. Svaka tona, svaki kilogram gasova i čestica manje znači kvalitetniji život , poručila je Zorana Mihajlović
Prisutnima se obratio i Mateo Kolanđeli regionalni direktor EBRD – a za zapadni Balkan koji je istakao da je u svetlu krize značaj projekta započetog pre godinu dana još veći. Ovo će biti primer kako da ubrzamo energetsku tranziciju, poboljšamo energetsku bezbednost i unapredimo kvalitet vazduha.
Prema rečima ambasadora Švajcarske u Srbiji Ursa Šmida, obe naše zemlje suočavaju se sa izazovima kada je reč o smanjenju emisija sa efektom staklene bašte i trudimo se da povećamo procenat OIE koje koristimo za proizvodnju energije. Projekat će pokazati kako sistem daljinskog grejanja u Srbiji može da funkcioniše korišćenjem OIE, stvarajući tako primer najbolje prakse i razvijajući tržište za zelene i inovativne tehnologije.
U Memorandumu je za Kragujevac planirano finansiranje dva projekta: Korišćenje otpadne toplote iz Državnog data centra i Izgradnja kotla na biomasu na matičnoj lokaciji u Energetici.
Vrednost projekta je 40,5 miliona evra. EBRD, sa kojim se prvi put sarađuje na ovaj način, kreditira projekat sa 30 miliona evra, a švajcarska vlada i EU doniraju 7,5, odnosno tri miliona evra. U naredne četiri godine svi projekti će biti gotovi i omogućiće da i drugi gradovi koriste obnovljive izvore za proizvodnju toplotne energije.
Poštovani korisnici,
ugovore o snabdevanju toplotnom energijom ,,Energetike,, doo, koje ste dobili na kućnu adresu, možete da donesete u prostorije Gradske toplane, u ulicu Nikole Pašića broj 15, svakog radnog dana od 7 do 15 časova.
Porebno je dostaviti jedan potpisan primerak.
Do sada je pristigao veći deo opreme kao što su kotlovi, gorionici, izmenjivači toplote, kotlovske pumpe, veći deo sistema za održavanje pritiska, pristigle su sve cevi za distributivne vrelovode. Očekivani efekti modernizacije sistema, nakon završetka izgradnje i rekonstrukcije ,,Energetike,, , ukupnog toplotnog kapaciteta na Matičnoj lokaciji nove kotlarnice, sa ekonomajzerima je 112 MW, ogledaju se u sigurnosti u isporuci toplotne energije, povećanju stepena korisnosti, smanjenju potrošnje energenata i gubitaka primarne energije kao i smanjenju aerozagađenja. Sve navedeno nedvosmisleno pokazuje opravdanost ulaganja u modernizaciju sistema daljinskog snabdevanja toplotnom energijom u ,,Energetici,,.
Radovi na modernizaciji daljinskog grejanja u ,,Energetici,, teku planiranim tempom , na zadovoljstvo generalnog direktora ,, Energetike,, dr Andreje Ilića, svih zaposlenih, a nadamo se, uskoro i svih naših sugrađana, tako da su svi kotlovi postavljeni na svoje mesto. Izvršeno je oko 70% postavljanja cevi i armature unutar kotlarnice, postavljene su posude za održavanje pritiska u kotlovskom krugu, a u toku je montaža posuda za održavanje pritiska u distributivnom sistemu, radi se na izradi sistema za hemijsku pripemu vode, postavljeni su dimnjaci visoki 42 metra, radi se na postavljanju dimnjaka i eksplozivnih klapni, elektro ormari se sklapaju u prostorijama izvođača i instalirane su kotlovske pumpe.
U toku je postavljanje cevnih nosača za distributivne vrelovode, do pređašnjeg mesta transformacije toplotne energije.
Napominjemo da je za celokupan projekat odvojeno 18 miliona evra i ulažemo nesebično napore da se plan realizuje u planiranom roku.